Obřad potní chýše

„…jestliže se chovám dobře, jestliže nekráčím špatnými cestami, jestliže je má duše a me srdce dobré a čisté, potom mě bohové vidí v dobrých očích. Není důležité je-li můj klobouk starý a mé šaty otrhané. Jestli je moje srdce dobré, promění se v odraz bohů, jako zrcadlo…“ huicholské moudro

Očistná potní chýše
šamanský buben
digeridoo
léčivé kameny
bylinné čaje
zdravé jídlo a dieta
vykuřovadla
meditace a dechová cvičení
očista čaker
tabák

 Wiricuta

Očistná potni chýše, Temazcal, Inipi, Initeepee, Onikare, horký dům, Sweatlodge, parní sauna, indiánská sauna

Očistný obřad, který oslovuje čtyři elementy – ZEM, VODU, VZDUCH a OHEŇ, čtyři světové strany, dva božské principy – mužský a ženský (nahoře a dole) a střed tohoto kříže jímž je srdce (duch místa, tady a teď). Je to silný obřad zaměřený na očistu těla (detoxikace), srdce, mysli a ducha. Jde o prastarý obřad užívaný na obdobném principu již našimi prapředky i u nás ve střední Evropě. Je to přírodní parní sauna, kde jsme v kontaktu se všemi živly a se sebou samými, s naší pravou přirozeností. V rituálu se dostáváme k samému jádru, k pravému významu našeho života, který si každý v sobě neseme. Očistná potní chýše, kterou děláme je inspirovaná indiánskou tradicí Lakotů, Aztéků, Mayů, ale používáme i učení indiánů Kičua a Saraguro. Používáme tyto zkušenosti, tradice pro vytvoření báze rituálu, ve kterém pracujeme s českou – slovanskou tradicí, moudrostí. Zpíváme i naše písně. V rituálu hrají velkou roli čedičové lávové kameny – BABIČKY, které se v ohni nahřejí do ruda a tím se ještě mocněji aktivuje jejich léčivá prastará síla. Ty se pak postupně vkládají do středu sauny, kde se na ně sypou léčivé byliny a vykuřovadla. Po té se polévají bylinným vývarem, který pomáhá pročišťovat tělo, srdce, mysl i ducha. Celý obřad vede k návratu k nám samým, k naší očistě a regeneraci. Pomáhá nám očistit se od již nepotřebných energií, starostí a problémů, pomáhá nám pročistit zanesené energetické kanály, abychom po skončení obřadu moli vyjít ven, jako noví – „znovuzrození“. S novou chutí kráčet dál naším životem. Povzbuzení, inspirovaní a vyladění. Tímto obřadem vykonáme mnoho dobrého a to nejen pro sebe, ale i pro svou rodinu, příbuzné a ostatní lidi. Každá Očistná potní chýše je jedinečná. Vždy záleží na okolnostech a lidech, příbuzných v Medicínském kruhu.
Pořádáme obřady a léčeni pro všechny, co přijedou nebo na požádání pro jednotlivce, páry, rodiny a skupiny.
Čím více do rituálu vložíte, tím více se vám vrátí…

Křik v údolí „…velký křik – velká ozvěna, malý křik malá ozvěna…“ korejská moudrost

Rituál Očistné potní chýše jsme se naučili převážně na naší cestě po Latinske americe.
Naším záměrem je šířit tuto krásnou medicínu dál i u nás doma v Čechách. Stojí to za to!!!

Šamanský buben
Léčebné rituály a ceremonie jsou úzce spojeny se šamanským jednohlavým nebo dvouhlavým bubnem. Šamanský buben nám pomáhá přeladit se na tlukot srdce, na rytmus planety Země… Děláme s ním očistné ceremonie, hledání vizí, upevňování záměru. Šamanský buben používáme před Očistnou potní chýši.

Digeridoo
Tento nástroj je původem z Austrálie, ale my jsme se s ním setkali i na naší cestě po Mexiku, kde se jmenuje mayská trumpeta (trompeta maya). Seznámili jsme se tam s technikou, ve které se využívá zvuku a vibrací nástroje. Tento druh léčeni používáme před Očistnou potní chýší nebo při individuálních očistách. Digeridoo, tak jako šamanský buben pomáhá rozrezonovat, rozvibrovat naše tělo a energetická místa v něm….

Vykuřovadla
Slouží k očištění člověka, místa nebo věci. Používají se též jako obětina, dar léčivým silám. Okuřovaní provádíme před obřadem a po obřadu nebo s jakoukoliv šamanskou nebo léčitelskou činností. Jde o spirituální, duchovní očistu – navázání kontaktu s božským principem. Užívá se kouře z bylin, pryskyřic, kůry stromů, jehličí… Vykuřovadlo většinou pálíme v misce, kadidelnici, ale i primo v Očistné potní chýši (Temazcalu) na rozpálených kamenech (Babičkách). Každé vykuřovadlo má svoje specifické účinky, se kterými Vas seznámíme.

Meditace
Meditací je hodně druhů. U nás děláme meditaci na zklidnění dechu a mysli. Dechová cvičení slouží k tomu, abychom si více uvědomili svůj dech, učili se správně dýchat. Uvnitř Temazcalu, je dech naším průvodcem.

Léčivé kameny
Kameny vyzařují a hromadí různé typy energií. Každý kámen je unikátní a má své speciální vlastnosti a schopnosti. Kameny mají svou energetickou vibraci a léčivé účinky. Musíme je však pravidelně čistit a nabíjet. Léčivé kameny se například používají k uzdravování, vyrovnání energie čaker, ochraně, protekci…

Tabák
Tabák byl a bohužel je v naší evropské „západní“ společnosti nedobře pochopen a užíván. Místo, aby pomáhal a byl užíván k léčení, tak nám škodí. Vlastnosti a jeho léčivé, pročišťující účinky jsou zastřeny konzumním užíváním, které jsme si v naší civilizaci nedobře osvojili. Tradiční užití tabáku severoamerickými, mexickými nebo jihoamerickými indiány se velice liší. Tabák je brán našimi ¨staršími bratry¨, jako posvátná a mocná rostlina, která nám pomáhá být blíž s tvořivou silou tohoto světa, Velkým Duchem, Vesmírem, Bohem… Tabákovy kouř je cesta po níž se modlitby dostávají nahoru… Naše zkušenost z cest to jen potvrzuje. Učili jsme se tabák užívat posvátným způsobem, pracovat s ním jako s obětinou i tabák v koncentrovaném množství pít. Tak ho i používáme. Tabák pomáhá vytvořit pevný most mezi námi a zemí a je dobrým pomocníkem při niterných očistách. Tabák je vhodný pro duchovní očistu. Používáme ho na poradním kruhu, místech Síly a při Očistné potní chýši.

Zdravé jídlo
V dnešní době přikládáme málo důležitosti dobrému a zdravému jídlu. A právě dobře jist je tak zásadní pro naše zdraví. Jsme zahrnuti mnoha druhy potravin, mícháme je dohromady a ani už vlastně nevíme, z čeho jsou složené… a i to je jedna z příčin, proč nejíme vyváženě a zdravě.

„to co jím, to jsem“

Staré kultury si více uvědomovaly vliv stravy na člověka a užívali jídlo jako základ medicíny (cibule, česnek, ředkev,..). Před tím lide pracovali na políčkách a své jídlo si vypěstovali, měli k němu tak i bližší vztah.
Zdravou stravou se můžeme vyhnout mnoha chorobám nebo snížit možnost jejich výskytu. Strava ovlivňuje psychiku, proto je důležité co jíme. Strava má být pestrá, bohatá, kvalitní a čerstvá . Důležité je si jídlo vychutnat, nepřejídat se a v klidu ho strávit.

“zdravě jíst, zdravě žít“ aneb „ve zdravém těle zdravý duch“
Na cestě jsme se od moudrých dozvěděli, že nelze dělat žádný větší rituál bez přípravy a změny v našem jídelníčku. U zásadnějších rituálů je důležitá dieta a půst.

U nás vám budeme podávat s láskou připravenou bez masou stravu.

Byliny a bylinné čaje
V Čechách bylo a je tradiční bylinkářství a přírodní léčitelství. Důležité a účinné jsou bylinné čajové směsi. Na každý neduh je nějaká léčivá rostlina. Existují bylinné čajové směsi na pročištění, detoxikaci těla a nejen s těmi se u nás setkáte. Denně má člověk vypít dva až tři litry tekutin. Při očistných kůrách je velmi důležité vypít dostatek tekutin (ideální i bylinný čaj a čistá voda), aby se z těla vyplavily škodlivé látky.
A tak pro Vás připravíme bylinkové směsi na pročištění a kdo bude chtít, tak pro něj, po konzultaci, připravíme konkrétní bylinkové směsi.

Čakry
Jsou ohniska energie. Podobají se vírům nebo květům. Tyto květy jsou buď otevřené, zavřené nebo něco mezi tím. Když je čakra otevřená, energie může proudit dovnitř a ven. Kdo má již své osobní zkušenosti, tak cítí každou čakru a ví, co je potřeba na její vyladěni. Pro zdraví je důležité mít otevřené čakry a zvýšit tak průtok energie. Nemoci jsou většinou způsobeny nerovnováhou energie nebo zablokováním toku energie. Proto je důležité s čakrami pracovat a mít je v rovnováze. Každá čakra je spojena s určitými vlastnostmi.
Na setkáních si povíme základní informace o čakrách, budeme se je snažit vrátit do jejich vyváženého stavu. To budeme dělat jak před obřadem Očistné potní chýše, tak i uvnitř chýše.